Basketbolun yukselen yıldızı Basketbolhaberi.com
FIBA'dan Dünya Kupası'na yeni sistem!
Anahtar Kelimeler

FIBA'dan Dünya Kupası'na yeni sistem!

İspanya'nın 2014 yılında düzenleyeceği Dünya Şampiyonası'nın ardından, bir sonraki organizasyon 2019 yılında yapılacak ve 2 yılda bir yapılan kıtasal şampiyonalar da artık 4 yılda bir gerçekleştirilecek.

Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği (FIBA), Dünya Şampiyonası ve kıtasal şampiyonalarla ilgili bir dizi değişikliğe gitti.

Türkiye Basketbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da gerçekleştirilen FIBA Yönetim Kurulu toplantısında alınan kararlar aktarıldı. Yapılan değişikliklere göre, 2014 yılında İspanya'nın düzenleyeceği Dünya Şampiyonası'nın ardından, bir sonraki organizasyonun 2018 yılında değil, 2019 yılında yapılacağı ve bu yıldan sonra da Dünya Şampiyonası'nın 3 yılda bir değil, 4 yılda bir düzenleneceği, katılımcı ülke sayısının da 24'ten 32'ye çıkarılacağı ifade edildi.

FIBA Dünya Şampiyonası elemelerinin 2 yıla yayılmasına karar verildiği vurgulanan açıklamada, ''2019 Dünya Şampiyonası için elemeler, Kasım 2017; Şubat, Haziran, Eylül, Kasım 2018 ve Şubat 2019'da gerçekleştirilecek. Milli takımlar Lig A ve Lig B şeklinde ikiye ayrılacak. 3 veya 4'erli gruplarda yükselme ve lig düşme mücadelesi de verilecek'' denildi.

Öte yandan, Asya ve Okyanusya kıtalarında yer alan ülke takımlarının, Asya-Pasifik bölgesinde FIBA Dünya Şampiyonası'na katılmak için mücadele edecekleri, 2017 yılından itibaren de kıtasal şampiyonaların her 4 yılda bir yapılacağı vurgulandı. Kıtasal şampiyonalarda elemelerin, FIBA Dünya Şampiyonası ile aynı prensipte uygulanacağı ancak 2020 ve 2024 Olimpiyat Oyunları'na
 adaptasyonun da sağlanacağına kaydedildi.

Ayrıca, 2020 Olimpiyat Oyunları'na katılım hakkının, 2019 FIBA Dünya Şampiyonası dışında 4 ayrı yerde yapılacak Olimpiyat Elemeleri'nin ardından belirleneceği dile getirildi.
Kaynak: Ntvspor
Tarih: 12.11.2012

Yazar Girişi
Basketbolhaberi.com bir haber portalıdır. Basketbolhaberi.com'da yazılan haberler ve yorumlardan yazarlar ve/veya kaynakları sorumludur. Sitemizin içeriğinin bir bölümü, internetten toplanarak yayınlanmaktadır. Hak sahipleri talep ettiğinde yer alan içerikler kaldırılabilir. İletişim/Reklam: bilgi@akcombilisim.net
Bugün 02 Temmuz 2020, Perşembe