Basketbolun yukselen yıldızı Basketbolhaberi.com
Basketbolun Ruhu ve Ufak Bir Merhaba
Yazarın Tüm Yazıları

Basketbolun Ruhu ve Ufak Bir Merhaba

Tüm basketbol severlere merhaba....Çok kısa süre önce yayın hayatına başlayan Basketbolhaberi.com, tarafsız haber ilkesi ve yayıncılığı ile sizlere merhaba dedi.


Basketbolhaberi.com, gün içerisinde ülke ve Dünya’da gelişen basketbol gündeminde ki haberleri sizlere ulaştırmasının yanı sıra, zamanla kendi özgün haberleri, röportajları ve köşe yazıları ile fark yaratan bir basketbol portalı olma arzusu içerisinde.

Bu kısa merhabadan sonra yoğun basketbol gündemine geçelim. Türkiye Basketbol Tarihi’nin en kaliteli, en çekişmeli sezonunu (2011/2012) geride bıraktık. Beşiktaş’ın muhteşem bir sezon geçirerek, bu tarihi sezona tarih yazarak adını zirveye yazdırması, tüm basketbol severler gibi bizleride oldukça memnun etti.

Ergin Ataman ve ekibi, gerçekten Türkiye Basketbol Tarihi’ne altın harflerle adlarını yazdırdılar. Önce Sportoto Türkiye Kupası, sonrasında ülkemize Efes Pilsen’in (Anadolu Efes) Koraç Kupası’ndan sonra getirilen ikinci Avrupa Kupası Eurochallenge kupasını getirdiler. Bunlarla yetinmeyen Kara Kartal , son olarak şampiyonluğu da Anadolu Efes’in elinden ezici bir üstünlükle alarak, sezonu üç büyük kupa alarak kapattı ve THY Euroleague’in yolunu tuttu.

Ancak şampiyonluk kutlamaları biter bitmez, akılları meşgul eden ve bir anda her şeyin önüne geçen, belki de tüm Beşiktaşlıların şampiyonluk kutlamalarını kursaklarında bırakan sponsorluk krizi patlak verdi. On günlük bekleyişin ardından Milangaz ile yapılan sponsorluk görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması, sadece Beşiktaş’ın değil, Türkiye Basketbol Tarihi’nin geleceğini etkileyen, adeta “Geleceğe Dönüş” filminde ki zaman kırılması gibi alternatif bir boyut getirdi. Galatasaray Medical Park’ın daha öncesinde hala tam olarak gün yüzüne çıkmayan Oktay Mahmudi ile yolları ayırması sonrası, adı Erman Kunter ile sıkça anılır vaziyete gelmişti.

Fakat sponsorluk krizinden sonra bir anda adı Galatasaray MP ile sıkça anılmaya başlayan Ergin Ataman, Beşiktaş ile bağlarını koparıp, hemen ertesinde Galatasaray MP’ye imzayı atıyordu. Ardından zincirleme tepkime gibi bir anda hamleler gelişmeye başladı ve devamı, etkileri değişik boyutlarda gelişerek ilerledi.

Bu transferin ardından Erman Kunter Beşiktaş’a, Oktay Mahmudi Anadolu Efes’e geçerek tüm dengeleri, formulleri birbirine kattılar. Bu keskin hareketlerden sonra basketbolcuların keskin takım değişiklikleri baş göstermeye başladı. Göstermeye de devam ediyor…

Detaylara daha fazla girmeye gerek yok. Hepinizin bu konulara zaten oldukça hakim olduğunuzu düşünüyorum. Evet nihayetinde herkes yani, sporcular, koçlar vs. profesyonel olarak bu işi yapıyorlar. Ama sonuç itibari ile hepimiz insanız. İnsanların en büyük farklılıkları duygularının oluşudur. Sanırım işte bu noktada işin bu boyutunu yani duygusunu, ruhunu biraz kaybediyoruz. Geçtiğimiz sezon ligimiz, basketbol severler olarak yaşanmasını istediğimiz kalite ve rekabete sahne oldu. Bunca senenin ardından İspanya Ligi’nden sonra, Avrupa’nın en güçlü ve zorlu ligi olarak gösterildi. THY Euroleague’e üç takım ile birlikte katıldık. Elemelerden gelen Galatasaray MP, THY Euroleague’de büyük işlere imza attı, Top 16’ya kaldı. 2012 sezonu THY Euroleague finalini oynayan iki takımı da grup maçlarında yendi. İstanbul, THY Eurleague Finalfour’una ev sahipliği yaptı. Türkiye basketbolu hem sezon başı, hem sezon sonu tüm Dünya’da konuşulur hale geldi. Ancak bu son yaşanan keskin değişimler ve hareketler, yakaladığımız o ruha ve rüzgara zarar verebilecek nitelikte.

Basketbol tarihinde yaşanan bu keskin olaylardan sonra bir durağanlığın söz konusu olduğu aşikar. Tıpkı Tofaş’ın son şampiyonluğunun ardından bir anda basketbol faaliyetlerini sonlandırması gibi. Umarım yanılırım ve bu keskin değişimlerin deprem etkisi gibi olumsuzluklar yaratması yerine, yarattığımız basketbol ruhunu yüceltmesi ve Beko Basketbol Ligi’ni marka ligler seviyesinde tutulabilmesinin sağlanmasını ümit ediyorum. Gelecek yazıda görüşmek üzere. Basketbol’un yükselen yıldızı Basketbolhaberi.com’da kalın, gündemde kalın….

Yazan: Hakan Akgün | Tarih: 18.07.2012


Basketbolhaberi.com bir haber portalıdır. Basketbolhaberi.com'da yazılan haberler ve yorumlardan yazarlar ve/veya kaynakları sorumludur. Sitemizin içeriğinin bir bölümü, internetten toplanarak yayınlanmaktadır. Hak sahipleri talep ettiğinde yer alan içerikler kaldırılabilir. İletişim/Reklam: bilgi@akcombilisim.net
Bugün 26 Kasım 2020, Perşembe