Basketbolun yukselen yıldızı Basketbolhaberi.com
Şampiyonluğun Ardından...
Yazarın Tüm Yazıları

Şampiyonluğun Ardından...

Beşiktaş sezonu müthiş bir başarı öyküsü ile tamamladı.


Önce Türkiye Kupasını, sonra EuroChallenge kupasını ve en sonunda da yıllardır özlemini çektiği Türkiye Basketbol ligi şampiyonluğunu kazandı. Efes Pilsen'in in Koraç Kupasını ülkemize getirmesinden yaklaşık 16 yıl sonra gelen EuroChallenge kupası her ne kadar Avrupa basketbolunun 3. kupası diye çok fazla yankı uyandırmasa da bence çok önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Türkiye kupasının ardından Avrupa'da da başarıyı yakalayan takım her kulvarda sonuna kadar mücadele edeceğinin sinyallerini vermiş oldu. Çok sınırlı bir kadro olmasına rağmen, takım içi dayanışma ve mücadele ruhu ile Türkiye Basketbol Ligi Playoff larında Fenerbahçe Ülker, Galatasaray MP ve Anadolu Efes'i oldukça zorlu geçen seriler sonuna yenmeyi başararak şampiyonluğa ulaştı. İnanılmaz bir başarı yakalayan takımda başta Ergin Ataman olmak üzere tüm oyuncuları canı gönülden tebrik etmek gerek.

Yarışılan tüm kulvarlarda şampiyonluk ile sonuçlanan sezonun ardından başlayan sponsorluk krizi aslında Beşiktaş basketbol takımının çok da yabancısı olmadığı bir durum. Bu sezona kadar başarılı olmasada önceki sezonlarda da çok iyi takımlar oluşturulmuş ama hepsinin akıbeti aynı olmuş. El-amin, Varda lı kadro, Schumpert, Sinan Güler, Rick Apodaca lı kadro sezon sonunda tamamen dağılmıştır. Yakalanan başarının devamı ve de daha fazlasının kazanılması için takım çekirdeğini oluşturan en az 3-4 oyuncu korunmalı ve transferler o oyunculara göre yapılmalıdır. Beşiktaş basketbol takımı yıllardır bunu başaramamanın sıkıntısını yaşamaktadır. Hatta birçok sezon sadece oyuncular değil antrenör de takımdan ayrılarak sonraki sezon için sil baştan takım oluşturulmak zorunda kalınmıştır. Aynen bu sezon olduğu gibi. Ergin Ataman kısa sürede çözülemeyen sponsorluk krizi(ki hala devam ediyor) sonrası takımdan ayrılarak Galatasaray MP ile anlaştığını kamuoyuna duyurdu. Bir önceki Beşitaş kariyeri sonlandıktan sonra Efes Pilsen'e giderken Sinan Güler ve Schumpert'i alarak takımın dağılmasına yardımcı olan Ataman, bu seferde Hawkins, Bonsu, Ersin Dağlı gibi oyunculara transfer teklifinde bulunarak; klasikleşmiş, gittiği takıma oyuncu götürme ilkesinden vazgeçmemiş oldu.

Gelecek sezonda takımın başında olacak olan Erman Kunter'i sponsorluk sorunu halledildiği takdirde çok önemli sınavlar beklemektedir. Şu anda takımda sözleşmesi devam eden tek oyuncu Can Akın. Önceklikle tüm kadroyu yeniden oluşturmalı, daha sonra bu toplama oyunculardan iyi bir takım yaratmalı. İstenilen maddi desteği sağlayacak sponsor bulunamadığı takdirde ise herşey zaten çok açık ortada. İlk defa Euroleague'e katılacak olan takımın bu durumda olması, bu kadar başarılı geçen bir sezonun ardından oldukça düşündürücü. Aslında bir anlamda Türkiye'de ki basketbolun neden yıllardır bir ekol yaratamadığının, milli takımda gelen başarıların neden saman alevi gibi olduğu ve neden uzun süreye yayılamadığının nedenlerinden birisidir bence. Umarım buna benzer sorunlar en kısa sürede aşılır.

Not: Beşiktaş'ta üçüncü Ataman dönemi olur mu bilinmez fakat tek dileğim, olursa takımdan ayrıldığı zaman takımı dağıtmak için bu kadar çaba göstermemesi.

Yazan: Mümin İmamoğlu | Tarih: 18.07.2012


Basketbolhaberi.com bir haber portalıdır. Basketbolhaberi.com'da yazılan haberler ve yorumlardan yazarlar ve/veya kaynakları sorumludur. Sitemizin içeriğinin bir bölümü, internetten toplanarak yayınlanmaktadır. Hak sahipleri talep ettiğinde yer alan içerikler kaldırılabilir. İletişim/Reklam: bilgi@akcombilisim.net
Bugün 26 Kasım 2020, Perşembe